Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Domácí bylinkový sirup proti kašli

5,0
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 5 minut
čas vaření Vaření: 15 minut

Domácí bylinkový sirup proti kašli - postup přípravy

Pokud vás trápí kašel a bolest na hrudi, vyzkoušejte tento domácí sirup z přírodních surovin, který vám spolehlivě uleví od všech obtíží. Mohou ho konzumovat dokonce i děti, bude jim chutnat.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková
1. KROK

Nejprve nasypte cukr do hrnce a postavte ho na plotnu. Snižte teplotu a míchejte, dokud se cukr nerozpustí a nezíská karamelovou barvu i konzistenci. Pak do něj pomalu nalijte vlažnou vodu a opět zamíchejte. Nechte chvíli vařit při velmi nízké teplotě. Mezitím si připravte ostatní potřebné ingredience.

2. KROK

Vezměte sušené bobkové listy a rozdrobte je rukama na malé kousky. Přidejte k nim sušenou a nadrobno rozemnutou šalvěj a heřmánek. Vše promíchejte. Pokud máte doma sušený proskurník, můžete přidat jednu lžíci, sirup pak bude ještě účinnější.

3. KROK

Mezitím by se vám měl cukr s vodou na plotně svařit do tmavě červené tekutiny. Do ní pak nasypte směs bylinek a dobře promíchejte. Přiveďte k varu a tři minuty povařte. Poté vypněte sporák, přikryjte hrnec pokličkou a nechte vychladnout. Hotový sirup přelijte přes sítko do čisté sklenice nebo lahve, dobře uzavřete a uložte do lednice.

4. KROK

Užívejte podle potřeby. Dospělí a starší děti by měli konzumovat jednu čajovou lžíci několikrát denně, menší děti pár čajových lžiček denně. Těhotné a kojící ženy by sirup neměly užívat vůbec. Bobkový list obsahuje několik důležitých vitamínů a minerálů a účinně pomáhá při nachlazení. Látky obsažené v šalvěji umí uvolňovat a ředit hleny pro snazší vykašlávání. Heřmánek likviduje a bakterie a viry v organismu a má i protizánětlivé účinky. Proskurník případně hojí průdušky a má zvláčňující, ochranné účinky na celé tělo.

5. KROK

Videopostup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů