Jak smažit na másle, aby se jídlo vždy podařilo - postup přípravy
Máslo disponuje nezaměnitelnou chutí, díky níž získá každé jídlo na jemnosti. Je ale poněkud náročnější na zacházení, velmi snadno se totiž připaluje a začíná se z něj kouřit. V tu chvíli je lahodná chuť tatam, což je škoda, poradíme vám proto, jak smažit na másle tak, abyste předešli nechtěným nehodám.
Vyberte si kvalitní máslo
Na másle nešetřete, jinak kvalitní výsledek nelze zaručit. Příměsi různých ztužených rostlinných olejů totiž často způsobí nenávratné připálení pokrmu a znehodnocení vašeho kulinářského snažení. Při nákupu másla proto dávejte pozor na etiketu a vyhněte se těm, které obsahují příměsi margarínů.
Pozor na kouřový bod
Kouřový bod je teplota, kdy se látky z tuku začnou vypařovat a vytvářet dým. Jestliže ho máslo či jiný druh tuku dosáhne, začnou se látky v něm rozkládat a mohou tvořit nelibě páchnoucí a někdy i zdraví nebezpečné sloučeniny. Pokud se vám to přihodí, okamžitě odstavte pánev ze sporáku a použijte nový kousek másla.
Použijte přepuštěné máslo
Pokud se obáváte připálení mléčné bílkoviny v másle a vzniku charakteristického a velmi nepříjemného zápachu, dejte přednost přepuštěnému máslu, které možná znáte i pod názvem ghí. Nejedná se o nic nového, na přepuštěném másle běžně smažily už naše prababičky. Jedná se o jeden z nejkvalitnějších tuků, které na smažení můžete použít.
Pokud si chcete přepuštěné máslo připravit doma, jednoduše jej za stálého míchání zahřívejte, dokud se nerozpustí a poté taveninu sceďte přes jemné sítko, utěrku či kousek gázy. Přelijte ho do uzavíratelné skleničky a uložte klidně při pokojové teplotě.