Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Jednoduchý krémový jablkový koláč z jogurtového těsta

4,3
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 30 minut
čas vaření Vaření: 60 minut

Jednoduchý krémový jablkový koláč z jogurtového těsta - postup přípravy

Jablek je teď na podzim všude habaděj a nápadů na jejich zužitkování je sice dost, ale přesto zoufale málo. Přinášíme vám neotřelý a originální recept na zajímavý dezert s jablky, který sice vypadá jako běžný koláč, ale tento dojem se rozptýlí ihned po prvním ochutnání. Jeho struktura je totiž úplně odlišná od všeho, co jste dosud ochutnali. Je to dáno jednak složením a jednak také speciálním postupem, který ale není nijak složitý ani časově náročný. Pojďte ho vyzkoušet sami.

Ingredience pro:
10 porcí

Těsto

Další

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková
1. KROK

Vyklepněte tři vajíčka a oddělte bílky od žloutků. Do hluboké misky vyklopte bílý jogurt a přes sítko ho zaprašte hladkou moukou a kukuřičným škrobem, které do jogurtu stěrkou či vařečkou důkladně zapracujte. Nyní se vraťte zpátky k vajíčkům, respektive ke žloutkům. Vložte je do misky, zasypejte je cukrem, přidejte vanilkový extrakt a metličkou vše dobře promíchejte do homogenní konzistence. V jiné misce vyšlehejte elektrickým šlehačem bílky do tuhého sněhu, k němuž přilijte oslazené žloutky a jemně obě přísady stěrkou promíchejte. Tuto vajíčkovou směs vlijte do rozmíchaného jogurtu a důkladně ji do něho zapracujte.

2. KROK

Kulatou dortovou formu s odnímatelnými bočnicemi vytřete kokosovým olejem a na něj nalepte pečicí papír. Rozkrojte dvě jablka na čtvrtky, oloupejte slupku a vyndejte jadřince a semínka. Čtvrtinky pak nakrájejte ještě na tenké plátky, rozložte je do misky, polijte je citronovou šťávou a dobře promíchejte.

3. KROK

Do dortové formy vlijte polovinu připraveného jogurtového těsta a rozprostřete ho rovnoměrně po celé ploše formy do stejnoměrné vrstvy. Její povrch uhlaďte do roviny a vyskládejte na něj plátky jablek a ty pak zakryjte druhou polovinou těsta, kterou opět rozprostřete do roviny. Na těsto vyskládejte druhou polovinu jablečných plátků a vložte do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte asi 1 hodinu. Mezitím na suché pánvi opražte mandlové plátky dozlatova.

4. KROK

Jakmile se koláč dopeče, vyndejte ho z trouby, nechte ho zchladnout, povrch posypejte přes sítko moučkovým cukrem a zasypejte opraženými mandlovými plátky. Pak dort nakrájejte na porce a podávejte se šálkem voňavého čaje nebo kávy. 

5. KROK

Video postup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů