Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Kvašená domácí limonáda z ovoce, květů a bylinek

4,2
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 10 minut
čas vaření Vaření: 10 minut

Kvašená domácí limonáda z ovoce, květů a bylinek - postup přípravy

Kvašení potravin získává v posledních letech na popularitě, protože je nesmírně zdravé a navíc zdraví prospěšné. Vyzkoušejte třeba domácí kvašené limonády podle receptu od paní Alice Stellmaierové, které můžete připravit z nejrůznějších druhů ovoce, bylinek či dokonce květů.

Ingredience pro:
1 porce

Základní ingredience

Třešňová limonáda s růží a kardamomem

Bezinková limonáda s lípou a vanilkou

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Postup přípravy u všech kvašených limonád je totožný. Do velké zavařovací sklenice nasypejte cukr a zalijte ho vroucí vodou z konvice. Promíchejte, aby se cukr rozpustil a nechte roztok vychladnout. Do oslazené vody přidejte ovoce, bylinky, květy či koření, které jste si pro přípravu zvolili. Nakrájejte na plátky 1 citrón v bio kvalitě (to je důležité, protože se používá i s kůrou, která zachycuje všechna použitá chemická hnojiva, postřiky a jiné nebezpečné látky) a přihoďte ho k ostatním přísadám.

2. KROK

Nakonec rozdrobte do směsi malý kousíček čerstvého droždí (případně malinkou lžičku sušeného). Pokud byste ho dali příliš, měla by limonáda drožďovou příchuť. Anebo použijte jednu polévkovou lžíci dříve vyrobené limonády. To vše poslouží jako tzv. startér, tedy počáteční množství zdravých bakterií, které se následně začnou ve vodě s cukrem množit. Cukr pojídají a nápoj tak kvasí. Nemusíte se proto bát, že by výsledná limonáda byla sladká. Čím déle bude kvasit, tím méně cukru v ní zbude.

3. KROK

Sklenici se směsí zakryjte kusem plátna nebo čisté utěrky (nepoužívejte těsný igelit ani víčko, kvasinky potřebují přístup kyslíku, zároveň však musejí být chráněné před prachem a nečistotami) a nechte v teple kvasit 2 až 3 dny, přičemž budoucí limonádu v průběhu kvašení několikrát denně promíchejte. Vykvašenou limonádu slijte přes sítko a uložte v lednici, kde vydrží 2 až 3 týdny.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů