Maďarský kotlíkový guláš

ČAS PŘÍPRAVY
10 minut
ČAS VAŘENÍ
100 minut
NÁROČNOST
Snadná

Maďarský kotlíkový guláš - postup přípravy

Guláš je v České republice velmi populární jídlo. Stejné je to i v Maďarsku, odkud pokrm pochází. Přinášíme vám jeden z typických místních receptů. Po ochutnání budete litovat, že jste známý pokrm takto nevařili už dříve.
1. KROK

Máslo vložte do hrnce nebo do kotlíku a pomalu ho rozpouštějte. Když se rozpustí, přidejte do másla na kostičky nakrájenou kližku. Tu na másle zprudka opékejte, ze všech stran. Zajistíte, že se maso zatáhne a udrží si uvnitř všechnu potřebnou šťávu. Následně maso vyjměte a nechte stranou odpočívat. Do hrnce následně vložte nahrubo nakrájenou cibuli, kterou restujte až do hnědé barvy. Na závěr přidejte česnek, ne dříve, aby nezhořkl.

2. KROK

K cibulovému základu přisypte sladkou i pálivou mletou papriku. Poměr zvolte dle vlastní chuti. Přidejte také ocet, bobkové listy a loupaná rajčata. Když je obsah hrnce ohřátý, vraťte do něho orestované maso i se šťávou, které během odpočinku pustilo. Vše zalijte masovým vývarem, přiveďte k varu, přikryjte pokličkou a vařte. Doma na sporáku na mírném ohni, venku v kotlíku spíše tak, aby guláš nebublal až příliš intenzivně.

3. KROK

Guláš vařte, dokud maso nezměkne. V tu chvíli přidejte na větší kostky nakrájené brambory. Dále si smíchejte mouku s trochou vody, vytvořte hustou hmotu, kterou zašlehejte do guláše. Tím ho zahustíte. Poslední složkou je nakrájená feferonka. Hrnec znovu přiklopte a vařte zhruba 30 minut, dokud nebude mouka provařená a brambory nebudou dokonale měkké.

4. KROK

Když je guláš uvařený, nechte ho ještě pár desítek minut pod přiklopenou poklicí odpočívat, bez zahřívání. Až poté ho můžete zamíchat a začít servírovat. V kotlíkové verzi ideálně s chlebem. V té klasické samozřejmě můžete jako přílohu použít i knedlíky. Po naservírování přidejte do porce ještě trochu zakysané smetany, která ho na talíři zjemní a přerazí případnou pálivost. A co se zbytkem? Dejte ho na den až dva do lednice. Každý ví, že nejlepší guláš je vždy ten, který je uleželý.

Co si myslíte o receptu?
4/5 (80%) 353 hlasů
Nahlásit chybu
117 lidí právě čte
Zobrazit další recepty
Chci dostávat tajné recepty na e-mail zdarma

Cukroví

Polévky

Pomazánky

Předkrmy

Přílohy

Saláty

- iBILLBOARD_asyn_code_site_27073_section_1.txt - iBILLBOARD_asyn_code_site_27073_section_1.txt