Sádlové rohlíky - postup přípravy
Tyto rohlíky vypadají i chutnají přesně tak, jak od rohlíků očekáváte. Čerstvější ale v obchodě seženete jen velmi stěží a na druhý den, pokud zbudou, je rozdíl nepopsatelný. Zkuste osvědčený recept na sádlové rohlíky od paní Dagmar Kazdové.
Ingredience
Mléko s vodou smíchejte a ohřejte, aby byla směs vlažná, ale nikoliv horká. Trochu odeberte zvlášť do misky a rozmíchejte v ní lžičku cukru, 1 lžíci mouky a rozdrobte do směsi droždí. Dobře promíchejte a nechte v teple stát asi 10 až 15 minut, dokud se na hladině nezačne tvořit pěna.
Zbylou mouku smíchejte se solí, přidejte změklé sádlo, zbytek směsi mléka a vody a přilijte vzešlý kvásek. Vypracujte hladké a nelepivé těsto, které zformujte do koule, poprašte ji trochou mouky a v zakryté míse ji nechte kynout v teple asi 1 hodinu.
Vykynuté těsto propracujte, abyste z něj vytlačili vzduchové bubliny, rozdělte ho na 18 až 20 přibližně stejně velkých dílů a z každého zformujte kuličku. Tu vyválejte do pravidelného oválu a ten stočte z delší strany do tvaru rohlíku.
Vytvarované rohlíky vyskládejte na plech pokrytý pečicím papírem tak, aby mezi nimi zůstaly dostatečné mezery, protože během pečení ještě výrazně nakynou. Pokud chcete, vytvarujte je do obloučku, anebo je nechte rovné.
Na plechu rohlíky zakryjte utěrkou a nechte je ještě asi 15 minut nakynout. Před pečením potřete povrch rohlíků rozšlehaným vajíčkem a posypejte je hrubozrnnou solí a kmínem, anebo mákem. Troubu předehřejte na teplotu 230 °C a na její dno vložte žáruvzdorný kastrůlek s vodou. Rohlíky nechte upéct dozlatova. Po dopečení je nechte vychladnout na mřížce a poté je podávejte, anebo uložte tak, jak jste zvyklí.