Sirup proti kašli ze smrkových výhonků - postup přípravy
Příprava sirupů je jedna z tradičních disciplín lidového i komerčního bylinkářství. Sirup ze smrkových výhonků působí silně antisepticky a bojuje tak proti všemožným zánětům v organismu. Jejich složení posiluje imunitu a také uvolňuje dýchací cesty od zahlenění. Výhonky jsou bohaté na vitamin C, chlorofyl, karotenoidy a důležité stopové prvky, jako je hořčík nebo draslík. Pryskyřice a silice pak pomáhají při vykašlávání, a tak je tento sirup báječným pomocníkem při rýmě a nachlazení.
Ingredience
Smrkové výhonky sklízejte během slunečného počasí a jen ty, které jsou mladé, křehké a svěže zelené. Výhonky by neměly být delší než 5 cm. Vyberte si stromy, které jsou dostatečně daleko od všech silnic a chemicky ošetřovaných polí. Jen tak si můžete být jistí jejich zdravotní nezávadností. Zároveň dbejte na to, abyste sbírali výhonky jen ze spodní poloviny stromu a ne víc než jednu čtvrtinu z celého stromu. Jen tak zajistíte, že vaše sklizeň neohrozí život a další růst smrků.
Smrkové výhonky vložte do hrnce a zalijte je vodou. Lžící je mírně stlačte pod hladinu a přiveďte je k varu. Na mírném ohni nechte pod pokličkou probublávat po dobu 1 hodiny, během níž se z výhonků začne uvolňovat bělavá šťáva. Hrnec odstavte z ohně a nechte výhonky do druhého dne pod pokličkou louhovat.
Druhý den slijte šťávu z hrnce přes jemné sítko a výhonky ještě dobře vyždímejte. Měli byste z nich získat asi 1 litr tekutiny. Tu nalijte zpátky do hrnce a přiveďte k varu. Přidejte cukr, promíchejte a nechte další 1 hodinu nezakryté vařit. Během této doby změní tekutina konzistenci i barvu. Stane se z ní tmavě zlatavý a hustý sirup.
Hrnec odstavte z ohně, připravte si uzavíratelné, pečlivě vyčištěné a sterilizované sklenice, naplňte je hotovým sirupem a dobře uzavřete. Sirup skladujte na temném a chladném místě a použijte jako sladidlo do čaje. Pro podporu imunity a zdraví užívejte 1 lžíci každé ráno a při rýmě a nachlazení třikrát denně.