Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Tipy a triky do kuchyně, o kterých by měla vědět každá hospodyňka

Tipy a triky do kuchyně, o kterých by měla vědět každá hospodyňka - postup přípravy

Kuchyně není jenom vaření, ale také čištění, skladování, a dalších činnostech. Pokud neovládáte některé speciální triky, strávíte těmito činnostmi více času, než je bezpodmínečně nutné. Poradíme vám některé zajímavé možnosti, které se vám při řešení běžných kuchyňských záležitostí budou určitě hodit.

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková
1. KROK

1. Připálenou pánev vyčistěte pastou

Připálené nádobí je prekérní situace za všech okolností. Pokud se vám ale připálí pánev s nepřilnavou plochou, je to obzvláště nepříjemné, protože nelze použít klasické prostředky, jako je drátěnka nebo abrazivní prostředky. Kouzelnou látkou, která vám pomůže, je ale obyčejná zubní pasta! Prostě jí trochu vytlačte na připáleniny a jemnou stranou houbičky ji rozetřete po celém povrchu. Počkejte 10 minut a hrubou částí houbičky ji snadno setřete i s připáleninami.

2. KROK

2. Žloutek oddělte od bílku prsty

Pokud jde o oddělování bílků od žloutků, existuje celá řada nejrůznějších vychytávek. Tahle je ale ta ze všech nejzajímavější. Prostě vytáhnete žloutek z bílku rukou. Jak toho ale docílit, aby neustále neutíkal pryč? Odpověď zní: česnek. Potřete si plošku palce a ukazováčku stroužkem česneku a pak jednoduše žloutek uchopte a vyndejte ven.

3. KROK

3. Příbory vyčistěte sodou a alobalem

Že zní ta kombinace zvláštně? No, ano. Ale funguje to. Natrhejte kousky alobalu a vložte je do žáruvzdorné misky. Posypejte alobal jedlou sodou a vše zalijte vroucí vodou. Pak do této směsi jen vložte příbory a počkejte, až se na povrchu příborů vysráží matná vrstva. Nechte příbory stát asi 5 minut a pak je vylovte, opláchněte a osušte.

4. KROK

4. Buchtu z formy vyklopte s pomocí mokré utěrky

Tenhle trik používaly už naše babičky. Abyste mohli dříve vyklopit bábovku nebo dort z formy, namočte dvě utěrky do studené vody. Na jednu z nich formu postavte a druhou ovažte okolo bočních stěn. Počkejte 10 minut a jednoduše buchtu vyndejte ven.

5. KROK

5. Správně zavařené kompoty a konzervy poznáte podle vakua

Po zavařování ovoce či různých zeleninových a jiných směsí doufáme, že se proces podařil správně, což obvykle zjistíme až ve chvíli otevření sklenic. To ale není nutné. Správně utěsněná sklenice se pozná podle toho, že uvnitř vznikne vakuum, tedy nepřítomnost vzduchu. A to zase můžete snadno zjistit podle toho, že prostřední část víčka nelze promáčknout. Jakmile promáčknout lze, znamená to, že víčko není správně utěsněné. Můžete sklenici uzavřít a zavařit znovu, čímž předejdete její zkáze.

6. KROK

Video postup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů