Voňavý domácí chléb - postup přípravy
Domácí pečivo nemá rozhodně konkurenci. Je voňavé, měkoučké a také déle vydrží čerstvé než to kupované. Pokud máte v oblibě chleba, můžete se nyní inspirovat snadným receptem. Připravený jej budete mít během několika málo minut.
Ingredience
Do hlubší mísy si vlijte teplou vodu a rozpusťte v ní sušené droždí, krupicový cukr a sůl. Metličkou všechno promíchejte, a nakonec vsypte i prosátou hladkou mouku. Tu zakomponujte do směsi pomocí rukou a vypracujte hladké a vláčné těsto polotuhé konzistence.
Nakonec jej překryjte plastovým víkem nebo bavlněnou utěrkou a nechte na teplém místě kynout po dobu alespoň jedné hodiny.
Tvoření domácího chleba a jeho pečení v troubě
Až těsto řádně vykyne, vyjměte ho z mísy na pomoučený vál, a ještě rukama s trochou hladké mouky propracujte. Následně hmotu rozdělte ostrým nožem na dvě půlky a z každé z nich vytvořte pravidelný bochník chleba. Přikryjte těsto potravinovou fólií a nechte ještě kynout asi dvacet minut. Pečivo tak bude nadýchanější.
Posléze kousky těsta podélně nařízněte žiletkou nebo ostrým nožem, pomažte slunečnicovým olejem a posypte trochou prosáté mouky. Dejte péct na 30 až 35 minut při 200 °C. Při pečení vložte do trouby i plech s trochou vody. Nezapomeňte myslet na fakt, že trouba musí být předehřátá.
Servírování a skladování domácího chleba
Domácí chléb nechte po upečení vychladnout a poté jej podávejte pokrájený s oblíbeným salámem, sýrem, máslem nebo smetanovou pomazánkou. Pečivo skladujte na suchém a chladnějším místě. Ideálním místem je plátěná taška přímo na chléb, nebo chlebník. Vhodnou variantou je i plastový sáček. Chleba pak nikdy nevkládejte do lednice. Urychlíte tak jen jeho tvrdnutí a zbavíte ho dobré chuti. Můžete jej však zamrazit v mrazáku. Uchováte tak jeho čerstvost a pochutnáte si na něm kdykoliv se vám zachce.
Jak vylepšit domácí chléb
Máte rádi spíš zdravější verze domácího chleba? Pak si pečivo můžete upéct i z celozrnné chlebové mouky a přidat do těsta lze i semínka různých druhů. Hodit se budou třeba ta slunečnicová, sezamová, dýňová či chia.