Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Jak správně vybrat, nakrájet a usmažit cibuli

Jak správně vybrat, nakrájet a usmažit cibuli - postup přípravy

Cibule tvoří neodmyslitelný základ téměř všech slaných pokrmů, jako jsou omáčky, polévky a mnoho dalších. I když je její příprava kuchařovým denním chlebem, stále existují chyby, jichž se nezkušení, ale i letití domácí kuchaři a kuchařky často bezděky dopouštějí.

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Nositelka chuti i cenných vitaminů

Cibule se zabydlela ve všech světových kuchyních jakožto základní surovina, bez níž vaření jednoduše není možné. Jen a výhradně tato zelenina dodává pokrmům plnou a výraznou chuť a vůni. Pokud jste se někdy pokoušeli vařit bez ní, určitě jste záhy zjistili, že to byla velká chyba.

To ale není všechno. Cibule je totiž zdrojem celé řady vysoce cenných látek, které prospívají lidskému organismu. A i když odmyslíme fakt, že celá řada se jich tepelnou úpravou částečně či zcela zničí, i tak nám stále zůstává dost jejích zdravotních benefitů, jako je podpora trávení, optimalizace hladiny cholesterolu či podpora činnosti ledvin a detoxikace organismu.

2. KROK

Druhy cibule

Už jsme si v kuchyni zvykli, že na odrůdě při vaření záleží. Znát je to zejména u brambor, ale ani cibule na tom není jinak. Různé odrůdy totiž disponují různými vlastnostmi, které mohou vaše jídlo zlepšit, ale také zhoršit.

1. Žlutá cibule je ta nejčastější, kterou v kuchyni používáte v 90 procentech případů. Zasyrova dosti pálí, což se hodí třeba ke tlačence nebo guláši. V ostatních případech je ale lepší ji tepelně upravit.

2. Červená cibule je druhá nejpoužívanější. I když ji lidé se žlutou často zaměňují, ve skutečnosti je lepší ji použít hlavně ve studené kuchyni. Má totiž mnohem jemnější chuť, která vynikne v nejrůznějších zeleninových salátech.

3. Šalotka I když ji často lidé zaměňují s klasickou cibulí a pojem „šalotka“ používají jako její synonymum, je v nich obrovský rozdíl. Šalotka totiž ve skutečnosti vůbec není cibule, ale má blíže spíš k česneku. Je šišatá, méně pálí, je jemnější a nezpůsobuje trávicí potíže. Použijte ji bez obav v teplé i studené kuchyni všude tam, kde je zapotřebí docílit co nejjemnější chuti.

3. KROK

Chyby při krájení cibule

Ne že by krájení cibule vyloženě ovlivnilo její výslednou chuť, nicméně následující dvě pravidla vám jednak zjednoduší život v kuchyni, jednak pomohou docílit jemnějšího krájení.

1. Neodkrajujte kořen jako první. Kořenová část totiž pomůže cibuli udržet pohromadě, a proto díky tomu nakrájíte cibuli jemněji a rovněž se ochráníte před možným pořezáním, když vám cibule náhle vyklouzne zpod nože. Práce vám navíc půjde rychleji od ruky.

2. Používejte ostrý nůž. Existuje k tomu hned několik dobrých důvodů. Krájení tupým nožem je tzv. za trest, je obtížnější a pomalejší. S tupým nožem navíc hrozí větší riziko zranění, protože tupé ostří se ihned nezakousne do cibule a může z ní snáze sklouznout a říznout vás. Třetí důvod je ten, že tupý nůž poškozuje strukturu cibule. Kvůli tomu cibule pouští mnohem více šťávy, kvůli čemuž začnete více slzet, a tak se zvyšuje pravděpodobnost, že si jednak nožem ublížíte a jednak budete muset celý proces vaření odložit.

4. KROK

Urychlete smažení cibule díky soli

Mnoho domácích kuchařů a kuchařek dělá zásadní chybu v tom, že sůl přidává při přípravě pokrmů až později. Přidat trochu soli už rovnou k cibuli je přitom velmi dobrý nápad. Díky soli totiž cibule pustí šťávu, která se rychleji vypaří, v důsledku čehož se smažení zásadně urychlí.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů