Jak uvařit dokonalý vývar - postup přípravy
Vývary jsou mezi lidmi velice oblíbené. Hojně se vaří především ty kuřecí a hovězí. Mnohé hospodyňky je připravují odlišným způsobem. My vám přinášíme velmi cenné rady, jak docílit dokonalého vývaru, který nebude zkalený a chuťově oslní kohokoliv, kdo jej ochutná.
Na jaké aspekty se zaměřit při vaření vývaru?
Než se pustíte do přípravy lahodného vývaru, je důležité myslet na tyto věci:
1) Výběr vhodného masa na vývar: většina lidí kupuje maso na polévku v supermarketech. Avšak ideální je zakoupit jej v řeznictví, kde je maso rozhodně kvalitnější. Na kuřecí vývar se nejlépe hodí slepice. Na ten hovězí je vhodná oháňka, hrudí, krk, plec, morkové kosti, nebo žebra.
2) Do každého poctivého vývaru patří kořenová zelenina: s masem by se měla vařit i mrkev, petržel a celer. Přidat můžete i cibuli a petržel. Vývar by se měl táhnout několik hodin. Po uvaření měkkou zeleninu vyjměte a nahraďte ji čerstvou, kterou chvíli povaříte, aby byla na skus. Možné je doplnit vývar i o kedlubnu, nebo pórek.
3) Nezapomeňte na koření: důležitý je bobkový list, kuličky pepře a nové koření. Bez tohoto koření by zkrátka vývar nebyl poctivý. Na litr vody dávejte jeden bobkový list, dvě až tři kuličky nového koření a zhruba 5 kuliček černého pepře.
4) Vývar doplňte o voňavé bylinky: polévku zdokonalíte tím, že do ní po uvaření přidáte i čerstvé bylinky. Vhodný je například libeček, nebo hladkolistá petrželka.
Jak dlouho vařit poctivý vývar?
Dokonalý vývar se vaří několik hodin na mírném plamenu, respektive se táhne. Tomu hovězímu dejte asi pět až šest hodin času, kuřecímu zhruba hodinu a půl až dvě a zeleninovému postačí asi 45 minut. Pokud tuto dobu dodržíte, můžete se těšit na plnou chuť vývaru, který doslova pohladí po žaludku.
Hotový vývar byste měli přecedit přes jemné síto, nebo plátno. Kdo má v oblibě těstoviny, nebo nudličky, může si je do polévky také přidat. Je vhodné však tyto přísady vařit odděleně, aby si každý přidal do porce, kolik chce.