Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Domácí pletený věnec plněný ořechy, medem a sušenými meruňkami

3,6
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 120 minut
čas vaření Vaření: 50 minut

Domácí pletený věnec plněný ořechy, medem a sušenými meruňkami - postup přípravy

Vánočka je dobrá. Závin je lepší. Když to spojíte dohromady, získáte velkolepou slavnostní dobrotu, která se bude vyjímat na čestném místě uprostřed sváteční tabule. Pletený věnec je plněný směsí ze sušených meruněk, medu a ořechů, na kterou nezapomenete.

Ingredience pro:
10 porcí

Těsto

Náplň

Na potření

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková
1. KROK

Hladkou mouku prosejte do hluboké mísy, přidejte k ní vanilkový cukr a sušené droždí a všechny suché ingredience důkladně promíchejte. Do jiné misky vyklepněte čtyři vajíčka, přidejte k nim jednu zarovnanou čajovou lžičku soli, jeden hrnek cukru a 300 ml mléka a všechny přísady metličkou prošlehejte do hladké konzistence. Pak po částech k vaječné směsi přidávejte směs mouky, cukru a sušeného droždí a důkladně ji zpracujte do hutného těsta.

2. KROK

Nejprve ho míchejte vařečkou v míse a když docílíte velmi hutné konzistence, vyklopte hmotu na pracovní plochu a pokračujte ve hnětení ručně. Celkem by mělo hnětení trvat kolem dvaceti minut (10 minut v misce a 10 ručně). Hotové těsto přeneste do čisté skleněné mísy, zakryjte ji potravinářskou fólií a nechte na teplém místě vykynout.

3. KROK

Zatímco těsto kyne, připravte si náplň. Do misky vložte sušené meruňky, uvařte v konvici vodu a nalijte ji na meruňky. Pak vodu opět slijte (uchovejte ji na později) a změklé ovoce vložte do mixéru. Mixujte je asi 2 minuty, dokud nezískáte pastovitou konzistenci. Meruňky vyklopte do misky a do mixéru vložte jádra vlašských ořechů, které rovněž mixujte kolem 2 minut. Meruňky a ořechy vložte do mísy, přidejte med a vše smíchejte do hladka.

4. KROK

Vykynuté těsto vyválejte na velký obdélník o rozměrech kolem 40 x 80 cm. Rozdělte ho na 3 stejné podélné pruhy a doprostřed každého z nich rozetřete třetinu náplně. Každý pruh pak z delší strany srolujte a zamačkejte okraje, aby se nerozbalovaly.

5. KROK

Tím získáte tři rolády, které následně spleťte do jednoduchého copánku, jehož konce spojte dohromady, abyste získali kulatý věnec.

6. KROK

Položte věnec na plech vyložený pečicím papírem, zakryjte ho čistou utěrkou a nechte 15 až 20 minut odpočinout. Mezitím v misce rozšlehejte jedno vajíčko s trochou mléka dohladka a s pomocí silikonové štětky jím potřete celý povrch pletence a zasypejte ho mákem. Vložte plech do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte pletenec 40 až 50 minut. Po dopečení ho nechte asi 20 minut vychladnout a můžete podávat. 

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů