Domácí sýr ze čtyř ingrediencí

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
ČAS PŘÍPRAVY
minut
ČAS VAŘENÍ
minut
NÁROČNOST
Snadná

Domácí sýr ze čtyř ingrediencí - postup přípravy

Sýry jsou nejenom chutné, ale také zdravé. O těch kupovaných to však nemůžeme říct stoprocentně. Proto je lepší si připravit domácí. Stačí k tomu jenom 4 ingredience a postup, který dokáže dodržet úplně každý.
1. KROK

Mléko, nejlépe nepasterizované a také plnotučné nalijte do hrnce. Od kvality mléka se odvíjí také kvalita výsledného sýra. Do hrnce nalijte celé dva litry. Přidejte do něho sůl a promíchejte, aby se dokonale rozpustila. Mléko přendejte na sporák a na mírném ohni ho začněte zahřívat. V tu chvíli si ho nemusíte až tolik všímat a můžete se pustit do dalších přípravných prací.

2. KROK

Do samostatné mísy rozklepněte tři vajíčka. Vezměte metličku nebo vidličku a důkladně je rozšlehejte, dokud se bílky a žloutky správně nespojí v jednotnou hmotu. V této fázi přidejte do vajíček také veškerý tvaroh. Ten pomocí metličky nebo vidličky vmíchejte do vaječného základu. Míchejte do té doby, než se vytvoří jednotná, nadýchaná a hladká hmota bez hrudek.

3. KROK

Když je mléko horké, můžete k němu začít přilévat vaječnou hmotu s jogurtem. Nalévejte ji opatrně a můžete nalít veškerou najednou. Vezměte vařečku a mléko pomalu míchejte, aby se oba základy správně propojily v jednotný celek. Sporák nevypínejte, jenom snižte plamen na minimum a nechte hrnec se směsí odpočívat. Po chvíli uvidíte, jak směs začíná hrudkovat a jak se začíná tvořit první sýr. Za občasného míchání nechte, ať se sýr pozvolna tvoří.

4. KROK

Hrudky, které se ve směsi vytvoří, přesuňte do cedníku s pláténkem. Je třeba nechat vykapat přebytečnou tekutinu a také vytvořit požadovaný vzhled výsledného sýru. Bochánek několikrát pomačkejte v plátýnku, aby se zbavil veškeré vody. Pevné sýrové skupenství přendejte i s plátnem do formy a zabalte. Zatižte, například sklenicí vody a nechte asi 4 hodiny stát při pokojové teplotě. Potom můžete sýr vybalit, nakrájet a ochutnat.

5. KROK

Video postup krok za krokem

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
Co si myslíte o receptu?
4/5 (78%) 1093 hlasů
Nahlásit chybu
84 lidí právě čte
Zobrazit další recepty
Chci dostávat tajné recepty na e-mail zdarma
Hlavní chody
Masová směs s rýží
1 hlasů
20 minut
45 minut
Hlavní chody
Pečená žebírka s bramborem a zakysanou smetanou
4 hlasů
30 minut
55 minut
Zavařování
Naložené kuřecí maso
42 hlasů
30 minut
300 minut
rychlé pokrmy
Domácí párek v rohlíku, který se stane netradiční svačinou
0 hlasů
15 minut
25 minut

Cukroví

Polévky

Pomazánky

Přílohy

Saláty