Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Jednoduché nadýchané kynuté buchty s tvarohovou náplní

3,8
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 140 minut
čas vaření Vaření: 25 minut

Jednoduché nadýchané kynuté buchty s tvarohovou náplní - postup přípravy

Jemné a křupavé buchty s náplní z tvarohu a ovocného džemu. To je klasika, kterou nenahradí ani ten nejzdobnější smetanový dort. Vydrží dlouho jako čerstvé a jsou ideální k přenášení do školy či do práce coby lahodná svačinka pro malé i velké strávníky. Pokud jste se ale dosud jejich přípravy báli, dnes je ten správný den na to tuto bariéru prolomit.

Ingredience pro:
12 porcí

Těsto

Náplň

Na potření

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková

Do misky nalijte vlažné mléko (nesmí být horké!) a rozpusťte v něm cukr a sušené droždí. Zakryjte fólií a nechte při pokojové teplotě stát asi 15 až 20 minut, dokud se na povrchu nezačnou tvořit bublinky a pěna.
Pak do směsi vyklepněte dvě vajíčka, přidejte sůl a prošlehejte. Pak do směsi přes sítko prosejte hladkou mouku a vařečkou začněte zadělávat těsto. Když je dostatečně soudržné, odložte vařečku a pokračujte v hnětení rukama. Když začne hmota držet tvar, přidejte k ní změklé máslo pokrájené na menší kostky a zapracujte ho do těsta.

Těsto vyklopte na lehce pomoučněnou pracovní plochu a zde pokračujte v intenzivním hnětení rukama dalších 5 až 10 minut. Výsledkem by mělo být měkké a nelepivé homogenní těsto.

To vraťte zpátky do misky, zakryjte ji potravinářskou fólií a nechte na teplém místě asi hodinu kynout.

Mezitím připravte náplň. Do misky vyklopte tvaroh a přidejte k němu meruňkový džem (případně jakýkoliv jiný). Obojí důkladně promíchejte a prošlehejte, abyste získali nadýchanou a jednolitou hmotu. Když je hotová, vložte ji do lednice, dokud nebude vykynuté těsto.

Když těsto zhruba zdvojnásobí svůj objem, vyklopte ho na pracovní plochu a rozdělte ho na poloviny. Každou pak vytvarujte do delší šišky a tu rozkrájejte na 6 stejných dílů.

Vezměte jeden kousek těsta a rozválejte ho na tenkou kulatou placku. Tu přeložte tak, že strany kruhu přeložíte směrem ke středu, abyste vytvořili menší čtvereček.

Ten otočte překlady dolů a doprostřed vložte lžíci náplně.

Uzavřete ji do čtvercového balíčku tak, že spojíte vždy protilehlé rohy čtverečku k sobě.

Tímto způsobem vznikne dekorativní balíček ve tvaru květiny a se čtverečkem na protilehlé straně.

Položte hotové balíčky složenou částí směrem dolů na plech vyložený pečicím papírem, zakryjte čistou utěrkou a nechte 20 minut kynout.

V misce rozšlehejte jedno vajíčko s jednou lžící mléka a touto směsí potřete povrch všech vykynutých buchtiček, které můžete zasypat mákem, sezamovými semínky či krupicovým cukrem.

Vložte plech s buchtičkami do trouby předehřáté na 180 °C a pečte po dobu 20 až 25 minut dozlatova.

Hotové buchty vyndejte z trouby, nechte je vychladnout, zasypejte moučkovým cukrem a podávejte se šálkem voňavého čaje nebo kávy.

Dobrou chuť.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů