Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Máte navíc zelné listy a mimoto vás bolí kolena? Připravte si osvědčený obklad

Máte navíc zelné listy a mimoto vás bolí kolena? Připravte si osvědčený obklad - postup přípravy

Syrové zelí je jedním z nejzdravějších druhů potravin, které lze zařadit do svého jídelníčku. Obsahuje obří dávku draslíku, kromě toho také síru, vápník, chlór a fosfor a také celou řadu vitaminů, jako je A, C, E nebo vitaminy skupiny B. Spoustu z nich pak dlouhá tepelná úprava zničí. Jiné však zase trocha tepla aktivuje. Vždy je třeba se řídit tím, jakou službu od zelí právě požadujeme.

Zelné obklady pomáhají na spoustu neduhů

Kromě vnitřního užití je však zelí skvělé i pro použití zvnějšku ve formě obkladů. Účinné látky se ze zelí totiž snadno vstřebávají do těla i pokožkou a účinkují tam, kde je zrovna přiložené. Obklady, anebo jen potírání zelnou šťávou pomáhá proti otokům, alergickým reakcím a nejrůznějším druhům kožních chorob, ale také ulevuje od bolestí kloubů.

Na použití teplých zelných listů nedaly dopustit už naše babičky. A ty se vyznaly! Způsobů, jak lze použít zelné obklady je mnoho. My vám představíme ten základní a nejčistší z nich.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková
1. KROK

Vodu nalijte do hrnce s velkým průměrem (tak, aby se do něj pohodlně vešly listy zelí, aniž byste je museli nějak lámat) a přiveďte ji k varu. Když voda divoce bublá, vložte do ní opatrně připravené a očištěné listy, s pomocí lžíce či vidličky je ponořte pod hladinu, přiklopte pokličkou a zhruba 5 až 8 minut je nechte vařit a dusit.

2. KROK

Pak vypněte oheň a nechte listy ještě chvilku dojít. Slijte z nich vodu a listy nechte mírně vychladnout, abyste se nespálili. Bolavé koleno si potřete trochou olivového oleje a kolem dokola obalte změklými listy.

3. KROK

Obtočte je ručníkem či utěrkou a zafixujte přilnavou potravinářskou fólií. Nechte působit ideálně přes noc. Ráno koleno rozbalte, opláchněte a namažte měsíčkovou mastí.

4. KROK

Vývar z listů nevylévejte, ale přidejte ho buďto do polévky, anebo ho vypijte samotný. Je totiž plný léčivých a zdraví prospěšných látek, které by byla věčná škoda jen vylít do kanálu. Užívejte zelí pravidelně a zaznamenáte výrazné výsledky. Počítejte ale s tím, že však zelí sice ulevuje od bolesti, příčinu bolesti kolene však neřeší. Návštěva ortopedie vás proto nejspíš nemine. 

5. KROK

Video postup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů