Proč asijští kuchaři přidávají do vývaru banánovou slupku - postup přípravy
Asijské národy byly v průběhu historie mnohem vyspělejší než ty z jiných částí světa a pokrok se nevyhnul ani jejich kuchyni. Prozradíme vám, proč je dobrý nápad podle jejich vzoru přidávat do hrnce při vaření hovězího vývaru slupku od banánu.
Maso nebo vývar
Když vaříte hovězí či jakýkoliv jiný vývar, velmi záhy zjistíte, že chuť může být pouze v jednom z produktů, buďto v mase, anebo ve vývaru. Důkladně vyvařené maso v poctivém, dlouho taženém vývaru obvykle zůstává mdlé a bez chuti. Pokud chcete chutné maso, vývar obvykle za moc nestojí. To ale není neřešitelný problém a odpověď na něj nám přinášejí dlouholeté zkušenosti asijských kuchařů.
Uvařeno za půl hodiny
Trik je prostý. Při vaření vývaru vložte do hrnce s masem a vodou nejprve pouze (čistou a řádně vydrbanou) banánovou slupku, kterou nechte s masem vařit prvních 20 až 30 minut. Během této doby sbírejte z hladiny vývaru veškerou vysráženou pěnu děrovanou lžící.
Zde nastává další část triku, kvůli níž je banán ve vývaru tak oblíbený. Maso je totiž po pouhé půlhodině téměř připraveno k podávání! V tu chvíli můžete slupku z hrnce vyjmout a nahradit ji vaší oblíbenou zeleninou, kterou do vývaru obvykle přidáváte. Nyní stačí vařit už jen tak dlouho, dokud zelenina nezměkne a máte hotovo.
Nejen vaření, ale i pečení
Tento způsob vaření hovězího a jehněčího masa používají asijští kuchaři odnepaměti. Banánovou slupku přitom nemusíte používat jen do vývarů. Pokud ji přidáte do trouby k pečenému masu nebo třeba i k moučníkům, předejdete jejich nadměrnému vysoušení a pomůžete jim zachovat vláčnost.