Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

10 způsobů, jak poznat pravé máslo od náhražky

10 způsobů, jak poznat pravé máslo od náhražky - postup přípravy

Cena másla v poslední době stoupá strmě do nebeských výšin, a proto se mohou objevovat produkty, které se na první pohled „tváří“ jako máslo, nicméně jím ve skutečnosti nejsou. Takové zboží obsahuje mimo mléčného tuku další příměsi z řad rostlinných olejů. Jak tedy poznat, že máme tu čest s opravdovým máslem?

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Máslo je zdravé a podporuje hubnutí

Máslo jakožto tuk živočišného původu čelilo v minulosti dlouhou dobu opovržení a mnoha výživovým mýtům. Připisovalo se mu zvyšování „zlého“ cholesterolu v krvi, a tím i neblahý vliv na kardiovaskulární systém, o tloustnutí už ani nemluvě. V posledních letech se však vědci na máslo a jeho špatnou pověst zaměřili a kupodivu z jejich výzkumů vyšel výsledek zcela opačný. Nejenže konzumace másla neškodí, naopak v mnoha směrech našemu zdraví prospívá.

Mléčný tuk totiž obsahuje významné množství vitaminu A, který je nutný ke správnému fungování imunitního systému, zraku i pro zdravou kůži. Najdeme zde i vitamin E, který podporuje zdraví srdce a působí jako antioxidant. Mimoto se v másle vyskytují vitaminy B3, B12, K a minerály jako je vápník nebo fosfor. Obsah kyseliny linolové pak dokonce pomáhá při hubnutí a redukci tukové tkáně!

2. KROK

Jak rozeznat opravdové máslo od náhražky

1. Čtěte složení. To ostatně platí i u všech ostatních druhů potravin, které končí ve vašem nákupním košíku. I když i tady přirozeně mohou výrobci klamat a lhát (navzdory platné legislativě), obvykle se zde dočteme o všech důležitých informací z hlediska složení výrobku, který držíme v ruce.

2. Na obale nefiguruje název „máslo“. Tento fakt sám o sobě by vás měl přimět k zamyšlení. Magické slovo „máslo“ se smí objevovat na obale výhradně opravdového másla. Pokud tedy pomineme vyloženě nezákonnou podvodnou činnost v této oblasti, absence „správného“ názvu je opět indikátorem toho, že před námi leží margarín.

3. Příliš nízká cena by měla být dalším vodítkem k určení pravosti másla. Pokud se jinak ze všech úhlů pohledu produkt tváří jako máslo, nicméně číslo na jeho cenovce je podezřele nízké, je to opět důvod k podezření, že s jeho složením není něco v pořádku.

4. Zkontrolujte barvu. Pokud nakupujete máslo jinde než v supermarketu, kupříkladu na farmářských trzích, kde prodejce prodává máslo na váhu a bez předtištěného obalu, máte možnost orientovat se podle jeho barvy. Kravské máslo není intenzivně žluté, ale ani čistě bílé. Jeho barva by se dala přirovnat ke slonové kosti. Veškeré extrémy jsou podezřelé.

5. Pravé máslo je na dotek pevné. Neulpívá na svém obalu ani na noži při mazání.

6. Dejte pozor na datum spotřeby. Na první pohled to s čistotou másla nemusí souviset, opak je ale pravdou. Pravé máslo lze totiž skladovat maximálně 10 dní. Pokud je uzavřené v pokoveném obalu, prodlouží se doba použitelnosti na 3 měsíce. Jestliže výrobce na obale udává hodnoty delší, pak je pravděpodobné, že máslo obsahuje konzervanty.

7. Sledujte, jak se rozpouští. Máslo se rozpouští rovnoměrně. Jestliže se na povrchu pevné části začnou objevovat kapky, pak máte co do činění s margarínem.

8. Jak rychle změkne po zahřátí? Když vyndáte pravé máslo z lednice na pokojovou teplotu, trvá docela dlouho, než začne měknout, a i tak to činí více než neochotně. Jestliže tedy krátce po vytažení z chladu začne měknout a vláčnět, je to margarín.

9. Je homogenní a hladké. Máslo se vyrábí výhradně z kvalitní smetany a na dotek je hladké a pevné. Když se rozkrojí, je celistvé a není zde patrné žádné oddělování vrstev.

10. Nedrolí se. Pravé přírodní máslo by se ani po vytažení z lednice nemělo drolit. Mělo by se roztírat v hutné, avšak jednotné vrstvě.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů