Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

10 kulinářských tipů pro zaručeně chutné jídlo

10 kulinářských tipů pro zaručeně chutné jídlo - postup přípravy

I když máme za sebou spoustu „odvařených“ let, čas od času můžeme narazit na nějaký trik, který nám pomůže usnadnit život. Z této kategorie je následující desatero kuchařských triků a vychytávek, které selský rozum nevymyslí a které ušetří spoustu zmařené práce a zklamání v kuchyni.

Ingredience pro:
1 porce
Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Aby bylo maso měkké a šťavnaté

Základem při přípravě masa je jeho včasné osolení. Je třeba to udělat ještě za syrova a nečekat až ke konci vaření. Díky soli se povrch masa stáhne a nepustí ven drahocennou šťávu. Aby bylo ještě šťavnatější, jemnější a chutnější, naložte ho alespoň na 2 hodiny do tmavého piva. To svědčí zejména steakům a jakémukoliv tužšímu masu.

2. KROK

Ještě chutnější a šťavnatější karbanátky

Pokud máte rádi karbanátky, ale nedaří se vám je udělat dostatečně šťavnaté, zkuste k mletému masu přidat trochu směsi octa a rostlinného oleje. Karbanátky pak nebudou mít chybu.

3. KROK

Resuscitace přepečeného masa

Jestliže šlo všechno špatně a maso je přeci jenom poněkud přepečené a suché, stále ještě má šanci na oživení. Nakrájejte ho na tenké plátky, vyskládejte je na talíř a rozložte na ně plátky cibule a rajčat. Přilijte trochu rostlinného oleje, citrónovou šťávu a ocet a chvilku počkejte. Za pár minut bude maso opět šťavnaté a vláčné.

4. KROK

Poznejte čerstvou rybu

Máte-li pochybnosti, zda ryba, která se vám dostala do kuchyně, je opravdu tak čerstvá, jak by měla být, zkuste ji celou a neporušenou ponořit do velkého lavoru s vodou. Jestliže klesne ke dnu, bez obav z ní připravte dobroty, které jste zamýšleli. Pokud ale zůstane plavat na hladině, raději se jí zbavte.

5. KROK

Zabraňte uvolňování zápachu při smažení ryb

Smažené ryby jsou skvělé, horší už je to se zápachem, který se při jejich úpravě šíří po celém bytě. Pokud tomu chcete předejít, vložte do pánve s rybou jeden oloupaný a na kousky pokrájený brambor. Veškeré pachy do sebe pohltí.

6. KROK

Oživte starý salát novou zálivkou

Co se týče vaření, lidé často sklouzávají ke stereotypu. U salátů je to obzvlášť nepříjemné, protože z potenciálně lahodného chodu se stane nudné jídlo. Pohrajte si proto se zálivkou. Ke klasickému octu přidejte třeba lžíci mléka smíchanou se lžičkou cukru a důkladně promíchejte.

7. KROK

Přidejte do salátu ořechy nebo sýr

I když se saláty obvykle skládají zejména ze zeleniny, není důvod k ní nepřidat nějakou další přísadu, která jí dodá šmrnc. Zkuste nízkotučné sýry, jako jsou feta či bryndza, anebo různé druhy nasekaných ořechů. Zvýšíte tím nutriční hodnotu salátu a navíc si báječně pochutnáte.

8. KROK

Zachraňte kalný vývar

Při vaření vývaru je důležité co nejpečlivěji odstranit pěnu, která se vysráží na povrchu během prvních desítek minut varu. Jakmile správný okamžik promeškáte, pěna klesne a vývar se zakalí. Ani tehdy ale není vše ztraceno. Stačí nalít do vývaru sklenici studené vody a zákal znovu vyplave na hladinu, odkud jej snadno odstraníte.

9. KROK

Přilijte do polévky zeleninovou šťávu

Zejména pokud disponujete odšťavňovačem, je přídavek zeleninové šťávy do polévky k nezaplacení. Po dovaření polévky do ní přilijte čerstvě vymačkanou šťávu, která zvýrazní chuť a navíc obohatí pokrm o spoustu důležitých vitaminů a minerálů. Zkuste šťávu například ze zelí, mrkve nebo rajčat.

10. KROK

Odsolte přesolenou polévku

Příliš mnoho soli je sice začátečnická chyba, která se však přihodí čas od času i těm nejzkušenějším. Existuje celá řada babských rad a triků, jak neštěstí napravit. Nejúčinnější je však ponořit do polévky gázový váček naplněný krupicí. Tu v polévce nechte povařit a vyndejte ven. Krupice sůl nasaje do sebe a polévka bude rázem poživatelnější.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů