Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Konzervovaná rajčata v hořčici bez vody a zavařování

2,0
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 30 minut

Konzervovaná rajčata v hořčici bez vody a zavařování - postup přípravy

Nejběžněji rozšířenou metodou konzervace ovoce a zeleniny je sterilace ve vroucí vodě, ale není to jediná metoda, kterou lze s úspěchem použít. Naopak, existují takové, které jsou mnohem účinnější a zeleninu navíc zanechají v takovém stavu, jako byste je právě utrhli.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Jitka Hemelíková
1. KROK

Není to žádná černá magie, ale přirozený princip. Navíc tento způsob konzervace vyžaduje trochu více péče a pozornosti, než běžné zavařování. Záleží totiž doslova na každém smítku či mikroskopické kapce, která zůstane uvnitř sklenice a všechno je ztraceno.

Proto více než běžně záleží na pečlivém vyčištění a důkladné sterilizací zavařovacích sklenic a víček, která nesmějí být ani vlhká.

Důležité je také vybírat rajčata s pevnou slupkou, která nejsou rozdrcená či jinak poškozená. Před samotnou konzervací je pečlivě omyjte a osušte papírovými utěrkami do poslední kapičky.

2. KROK

Naberte 1,5 polévkové lžíce sušené mleté hořčice (je k dostání ve větších supermarketech, případně na internetu) a vsypte ji na dno sklenice. Poté do poloviny sklenice vyskládejte rajčata tak, aby byla co nejtěsněji u sebe. Na rajčata opět nasypejte 1,5 lžíce hořčice a doplňte zbývající rajčata. Na ně nasypejte další 2 lžíce hořčice a sklenici uzavřete důkladně sterilizovaným a dobře osušeným víčkem.

3. KROK

Poté, co víčko sklenice pevně dotáhnete, poválejte ji opatrně po stole a otáčejte ji dnem vzhůru a zpět, aby se hořčičný prášek co nejlépe rozptýlil po celém objemu sklenice a dostal se na všechny plody. Takto připravená rajčata uskladněte na tmavém a chladném místě.

4. KROK

A v čem tkví celé kouzlo? Hořčice totiž obsahuje esenciální oleje, které disponují silnými antiseptickými účinky, což znamená, že zabraňují hnilobě a růstu bakterií. Díky tomu dokáže tato zázračná substance prodloužit trvanlivost i mnoha dalších druhů zeleniny i ovoce.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů