Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Restovaná játra na cibulce a tři zlatá pravidla, aby zůstala křehká a šťavnatá

3,2
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 20 minut
čas vaření Vaření: 20 minut

Restovaná játra na cibulce a tři zlatá pravidla, aby zůstala křehká a šťavnatá - postup přípravy

Játra na cibulce bývala klasikou české kuchyně, ale v průběhu let ztratila na popularitě. Je to škoda, játra jsou pro naše tělo velmi prospěšná, nehledě na to, že jsou velmi chutná – ovšem pokud se umějí správně připravit. Přinášíme vám tři osvědčené tipy, aby se vám restovaná játra vždycky povedla a samozřejmě recept, jak na ně.

3 zlatá pravidla pro křehká a šťavnatá restovaná játra

Pravidlo č. 1: Čím kratší dobu játra smažíte, tím budou měkčí a chutnější. Pravidlo č. 2: Abyste docílili voňavého a jemného pokrmu, restujte játra maximálně 2 až 3 minuty. Pravidlo č. 3: Solte až nakonec. Pokud byste játra osolili na začátku přípravy, pustila by šťávu a byla by suchá a tuhá.

Ingredience pro:
2 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková

Cibuli oloupejte a nakrájejte na středně silné půlkulaté plátky. Jednotlivé proužky oddělte od sebe. Na kamnech zahřejte pánev s trochou rostlinného oleje a zmírněte na střední až nízkou teplotu.
Vhoďte cibulku na rozpálený olej a smažte dorůžova. Mezitím umyjte játra a osušte je papírovou utěrkou. Velmi dobře je očistěte od žlutobílých částí. Pak je nakrájejte na menší kousky podle vlastních preferencí.

Do misky nasypejte mouku a obalte v ní každý kousek jater, které následně vložte do horkého oleje k cibulce. Na středním plameni restujte játra asi minutu po každé straně (v případě potřeby můžete v průběhu smažení přidat trochu oleje).

Díky cibulovým proužkům se játra pěkně smaží, ale neleží na dně pánve, takže se nespálí. Když jsou hotová, promíchejte je s cibulkou a restujte dalších 15 až 20 sekund. Nyní přidejte sůl.

Znovu promíchejte a ihned odstavte z kamen.

Výpek z jater můžete zavařit s vodou a zahustit moukou a získáte výbornou omáčku. Jako přílohu pak můžete použít vařenou rýži, šťouchaný brambor, knedlík či prostě plátek chleba.

Dobrou chuť.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů