Smetanová křenová omáčka s knedlíkem - postup přípravy
Křenová omáčka patří k poněkud pozapomenutým receptům, které mnohdy jen matně pamatujeme v nevalné kvalitě ze školní jídelny. Vezměte ji tentokrát na milost a vyzkoušejte osvědčený domácí recept na ni podle paní Ivany Reisingerové.
Smetanová křenová omáčka
Domácí houskový knedlík
Smetanová křenová omáčka
1. Uzené maso vložte do hrnce, přihoďte k němu bobkový list, nové koření a celý černý pepř a vše zalijte vodou, aby bylo maso úplně ponořené. Vodu přiveďte k varu, stáhněte plamen na minimum a nechte maso vařit doměkka. Když je uvařené, vývar slijte přes sítko a odložte jej stranou.
2. V hrnci rozpusťte trochu másla a nechte na něm zesklovatět jemně nasekanou cibuli. Cibulový základ zaprašte hladkou moukou a připravte cibulovou jíšku, kterou podlijte vývarem z uzeného masa a dobře rozmíchejte. Směs přiveďte k varu, přidejte smetanový křen (ten ve skleničce), promíchejte a nechte zhruba půl hodiny vařit. Do omáčky přilijte smetanu, dochuťte ji solí a pepřem, případně ještě trochou křenu, a ještě ji krátce povařte.
3. Hotovou omáčku nakonec promixujte tyčovým mixérem a slijte přes sítko, abyste se zbavili tuhých kousků a získali dokonale jemnou a hladkou omáčku. (Pokud netrváte na bezchybně hladké omáčce, tento krok můžete přeskočit.)
Hotovou omáčku podávejte spolu s plátky vařeného uzeného masa a s domácím knedlíkem.
Domácí houskový knedlík
1. Mouku nasypejte do hluboké mísy, doprostřed hromádky utvořte důlek a rozdrobte do něho polovinu kostky čerstvého droždí. Zalijte jej trochou vlažného mléka a přidejte lžičku cukru. Lehce promíchejte a nechte 15 minut odpočívat, dokud nevzejde pěnivý kvásek.
2. Jakmile se na hladině kvásku začne tvořit pěnivá čepice, přidejte do směsi jedno vejce, přilijte zbytek vlažného mléka a někam vedle na okraj suché mouky přisypejte sůl (nesypte ho rovnou do kvásku). Ingredience začněte míchat směrem od středu ke kraji a postupně do vlhké směsi zapracovávejte víc a víc mouky. Pokračujte v hnětení, dokud nevypracujete elastické a nelepivé těsto (pokud máte doma kuchyňského robota, tuto práci svěřte raději jemu, je to opravdu docela dřina). Do hotového těsta zapracujte na drobné kostičky pokrájené housky.
3. Uhnětené těsto zakryjte v míse fólií a čistou utěrkou a nechte jej alespoň 1 hodinu kynout. Po vykynutí z těsta vymačkejte vzduchové bubliny a rozdělte ho na dva díly, z nichž zformujte šišky. Ty zakryjte utěrkou a nechte je dalších 30 minut nakynout.
4. Ve velkém hrnci přiveďte k varu vodu s trochou soli a vhoďte do ní vykynuté knedlíky. Vařte je asi 20 až 25 minut, přičemž je asi v polovině vaření otočte. Po dovaření knedlíky na několika místech propíchněte, aby zevnitř unikla pára a knedlíky se nesrazily, nakrájejte je na plátky a podávejte.