Pastirma z vepřového masa - postup přípravy
Klasické solené a vysoce kořeněné maso sušené vzduchem bylo jednou z hlavních výhod blízkovýchodních nájezdníků, které ve středověku útočili na mnoho národů tehdejšího světa. Dnes už jej k těmto účelům nepotřebujeme, rádi si přesto vychutnáme jeho zajímavou chuť a konzistenci. Hodí se třeba do sendvičů s okurkou a cibulí, anebo pod smažená vajíčka namísto slaniny. Příprava je sice snadná a levná, vyžaduje ale spoustu trpělivosti. Pokud jste jí obdařeni, odměnou vám bude delikátní dobrota, která vydrží věky.
Ingredience
Navíc
Do velkého pekáčku nebo zapékací misky nasypejte půl kilogramu soli do rovnoměrné vrstvy. Na sůl položte kus vepřové pečeně v celku a zasypejte ji dalším půl kilogramem soli. Rukama sůl ještě nalepte na boky masa, aby bylo celé solí úplně obalené. Pak pekáč zakryjte kusem alobalu a uskladněte na 3 dny na chladné místo.
Každých 12 hodin maso rozbalte, slijte tekutinu z masa a obnovte solný pokryv na všech stranách masa. Pokud to bude nutné (a to zřejmě bude), přisypejte trochu nové soli. Pak vraťte maso přikryté alobalem zpátky na své místo v chladu.
Po uplynutí 3 dnů vyjměte maso ze soli a zbytky krystalků z něj spláchněte pod tekoucí vodou. Pak vložte maso do hrnce a zalijte jej studenou vodou, v níž by mělo zůstat po dobu 3 až 5 hodin, přičemž každých 30 minut vodu vyměňte za novou.
Připravte si směs koření. Smíchejte sušený česnek s mletým černým a červeným pepřem, paprikou, sušenou adžikou a mletým koriandrem. Všechny druhy koření vzájemně dobře promíchejte.
Maso vyjměte z vodního nálevu a papírovou utěrkou jej důkladně osušte od zbytků vlhkosti. Maso položte na pracovní plochu a nasypejte na něj vrstvu koření, kterým jej důkladně obalte tak, jako předtím solí. Na povrchu masa by neměl zůstat jediný milimetr, který by nebyl pokrytý vrstvou koření.
Gázu poskládejte do několika vrstev, aby vytvořila obdélník. Na něj položte maso obalené kořením a zabalte jej do gázy tak, abyste vytvořila na všech stranách masa silnou a nepropustnou vrstvu, skrze níž nebude maso vůbec prosvítat. Gázový balíček s masem pak převažte provázkem tak, aby byly jednotlivé pramínky jen pár centimetrů od sebe a důkladně tak přitiskly gázu na celou plochu masa.
Označte si balíček štítkem s datem, kdy jste jej balili, a uložte maso po dobu 2 až 4 týdnů na chladném a suchém místě. Chladnička je vlhká, proto se příliš nedoporučuje. Lepší je zavěsit maso do chladného sklepa nebo do kuchyně s neustále otevřeným oknem.
Když se maso smrskne natolik, že původně pevný převaz provázkem je náhle volný, můžete maso rozvázat a vybalit z látky.
Hotovou pastirmu nakrájejte na tenké plátky a užijte si tu báječně kořeněnou chuť sušeného masa.