Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Víte, jak správně umýt jahody? A proč byste je měli ponořit do slané vody?

Víte, jak správně umýt jahody? A proč byste je měli ponořit do slané vody? - postup přípravy

Můžete si myslet, že děláme z komára velblouda. O tom, že je hygiena důležitá, ale určitě polemizovat nemusíme. To je prostý fakt. Ze záhonku se na ovoce dostane spousta nečistot, bakterií a různých patogenů, ale pokud navíc jahody kupujete v obchodě, jsou navíc plné nejrůznějších postřiků, pesticidů, fungicidů a různých jiných chemikálií, které je záhodno z jahod před jídlem odstranit. A to někdy není tak snadné, jak by se mohlo zprvu zdát. Existuje několik metod, jak nechtěné látky a nečistoty z krásných rudých plodů raného léta odstranit. Jsou také různě účinné, a proto si můžete zvolit tu pravou podle toho, zda si pěstujete jahody vlastní, a tudíž máte plnou kontrolu nad tím, zda a jaké postřiky a jiná ošetření na ně používáte, anebo nakupujete od důvěryhodných farmářů či přímo, dá se říci, anonymní ovoce ze supermarketu. Níže uvádíme tři metody čištění jahod, které je dobré znát.

Ingredience pro:
1 porce

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková

Metoda 1 – jedlá soda

Jedlá soda je zkrátka nesmrtelná klasika. Kromě čištění všeho možného v domácnosti, uplatní se skvěle i při mytí ovoce, včetně jahod.




Připravte si roztok jedlé sody s vodou. Na 1 litr vody budete potřebovat 10 gramů jedlé sody. Zamíchejte, aby se prášek ve vodě rozpustil a pak do roztoku ponořte jahody po dobu 10 minut. Po uplynutí této doby slijte ovoce přes sítko a důkladně propláchněte pitnou vodou.

Metoda 2 – jahodové skotské střiky

Střídání horké a studené vody je užitečné nejenom v podivuhodných zákoutích psychiatrické léčby, ale i pro důkladně očištění jahod.

Nejprve jahody opláchněte pod hojným množstvím tekoucí vody. Tím z ovoce odstraníte nánosy pylů, prachu a hrubých nečistot.

Poté jahody spařte, tedy jednoduše je zalijte vroucí vodou z konvice. Tento krok vede ke zničení veškerých možných patogenů, jako jsou například bakterie E.coli, které se mohou v jahodách vyskytovat, pokud jsou hnojeny zvířecím hnojem.

Nakonec ovoce ponořte na 5 až 15 minut do studené vody, což vám pomůže dokonale se zbavit různých pesticidů a chemikálií, které jsou používané při pěstování.

Tato metoda nemá žádný vliv na výslednou chuť jahod.

Metoda 3 – slaný roztok

Nedávno se na internetu vyrojila spousta videí a zpráv o tom, že pokud ponoříte jahody do slané vody, začnou z nich vyplavávat červi. Mnoho lidí začalo tyto informace ověřovat na vlastní pěst a bohužel došli ke stejnému závěru. Odborníci však upozorňují na to, že výskyt malých larev v jahodách je zcela normální a běžný a nijak lidem neškodí.

Přesto však, pokud se jich chcete zbavit, přidejte do lavoru s vodou půl lžičky kuchyňské soli, nechte ji rozpustit a ponořte do roztoku jahody asi na půl hodiny. Pak ovoce opláchněte pod tekoucí vodou.

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů