Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Zapečené cuketové košíčky plněné zeleninou a sypané sýrem

4,4
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 30 minut
čas vaření Vaření: 20 minut

Zapečené cuketové košíčky plněné zeleninou a sypané sýrem - postup přípravy

Jednoduché, rychlé a lahodné. Nesmrtelná trojkombinace vystřelí cuketové košíčky na špici vašich oblíbených receptů. I když je to recept čistě vegetariánský, ze zkušeností víme, že nadchne i zaryté masožrouty. A pokud je na závěr posypete sýrem, jejich vůni už nikdo neodolá.

Ingredience pro:
6 porcí

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková

Umyjte cuketu, odstraňte oba konce a nastrouhejte ji na hrubém struhadle do velkého cedníku. Zasypejte ji trochou soli, promíchejte a nechte asi 10 minut odstát, aby pustila vodu, která odteče přes cedník do mísy. Poté cuketu ještě lžící přes síto důkladně vymačkejte, abyste se zbavili co nejvíce přebytečné vody, která by mohla narušit strukturu a pevnost těsta.
Zatímco se cuketa „potí“, oloupejte cibuli, půlku odložte na příště a druhou půlku nasekejte na jemné kostičky. Očistěte žlutou a červenou papriku, zbavte ji semínek a od každé polovinu nakrájejte nejprve na proužky a ty poté na malé kousky.

Odeberte rukama cuketu z cedníku a v dlaních ji ještě co nejvíce vymačkejte a přendejte ji do hlubokého talíře. Podle chuti ji osolte a opepřete, vyklepněte k ní jedno vajíčko a vše důkladně promíchejte, abyste získali soudržnou hmotu.

Formu na muffiny vymažte olejem a do každé prohlubně vložte asi jednu polévkovou lžíci cuketové hmoty. Vypouklou stranou lžíce ji pak umačkejte tak, abyste z ní vytvořili malou misku. Takto připravenou cuketu vložte do trouby vyhřáté na 180 °C péct po dobu 10 minut.

Směs paprik a cibule vhoďte do pánve, zakápněte slunečnicovým či olivovým olejem a za občasného míchání opékejte na středním ohni 10 minut. Pak zeleninu přesypte z pánve do hluboké misky. Přidejte k ní na kostičky rozkrájený balkánský sýr a vyklepněte jedno vajíčko. Vše vzájemně dobře promíchejte.

Vyjměte z trouby upečené cuketové košíčky a každý z nich naplňte směsí smažených paprik s vajíčkem a sýrem.

Nastrouhejte parmazán na jemném struhadle a bohatě jím každý košíček zasypejte. Pak plech vraťte zpátky do trouby a nechte dopéct dalších 10 minut při 180 °C.

Hotové košíčky s pomocí silikonové špachtle vyjměte z formy a ihned čerstvé (anebo i později studené) podávejte.

Video postup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů