Křenová omáčka s uzeným masem a domácím kynutým knedlíkem - postup přípravy
Křenová omáčka je jednou z nejtradičnějších českých omáček, zároveň jde o poměrně jednoduché jídlo, které připravíte jen z několika ingrediencí. V kombinaci s uzeným masem a domácím kynutým knedlíkem podle receptu od paní Marie Kopalové pak získáte ideální oběd nejen na neděli.
Křenová omáčka
Kynuté knedlíky
Křenová omáčka
1. Základem křenové omáčky je bešamel. Z másla a hladké mouky připravte světlou jíšku, kterou zřeďte vlažným mlékem (případně smetanou). Pro zvýraznění chuti je možné do bešamelu přidat vývar, který vám zbyl z vaření uzeného masa, jež budete podávat k omáčce.
2. Mouku je nutné v mléce pořádně rozšlehat, aby byla výsledná omáčka bez hrudek. Bešamel nechte zhruba 15 minut povařit. Je však nutné jej neustále míchat, jelikož má tendenci se připalovat.
3. Do bešamelu poté vmíchejte jemně nastrouhaný křen. Dle libosti můžete nyní omáčku zjemnit smetanou, pokud jste do jíšky použili mléko. Nechte ji 5 minut provařit. Následně ji dochuťte solí, pepřem, cukrem a octem.
4. Hotovou křenovou omáčku podávejte s plátkem vařeného uzeného masa a domácím kynutým knedlíkem.
Domácí kynuté knedlíky
1. Na knedlíky si nasypejte do mísy hrubou a polohrubou mouku. Přidejte k ní 2 starší rohlíky nakrájené na drobné kostičky a přisypejte jeden sáček sušeného droždí.
2. Vlažné mléko smíchejte se dvěma vejci a zalijte jím suché ingredience v míse. Vypracované těsto nechte zhruba hodinu kynout.
3. Po vykynutí tvarujte knedlíky (1 dávka vystačí na 3 střední kusy) a nechte je ještě chvilku kynout. Mezitím přiveďte k varu osolenou vodu.
4. Vykynuté knedlíky vařte v závislosti na jejich velikosti 15–17 minut. Po vytažení z hrnce je ihned na několika místech propíchněte, aby z nich unikla pára a nesrazily se. Poté je nakrájejte na plátky (ideálně nití) a podávejte.
Pokud máte svůj oblíbený recept nebo tip, co vařit k obědu, podělte se s námi o něj v naší FB skupině Hlavní jídla aneb Co vařit k obědu.