Co udělat, aby vám nezkysl vývar - postup přípravy
Dobrý vývar je základ mnoha pokrmů od polévek až po omáčky. Existuje mnoho mýtů o jeho přípravě, třeba ten, že by se neměl vařit za bouřky. Pravdou ovšem je také to, že v některých okamžicích se vám může vývar rychle zkazit. Proto je potřeba dodržet několik zásad, jak s ním nakládat.
Vyndejte z něj zeleninu
Na skutečnost, že se vývar může zkazit, má vliv zelenina, z níž se vaří. Nejhorší vliv na to má cibule a pórek, které by ve vývaru, pokud možno, vůbec neměly zůstávat. Nejlépe uděláte, pokud po uvaření všechnu zeleninu vyndáte a budete ho skladovat jen čistý. Pak vydrží opravdu velmi dlouho.
Rychle ho zchlaďte
Je jasné, že vývaru rozhodně nesvědčí, pokud zůstává v teplejším prostředí. Nejvíce se to projevuje v létě, kdy se objevují i jiné bakterie než v zimním období. Nejlépe uděláte, pokud uvařený vývar co nejrychleji ochladíte. V zimě ho můžete dát na balkon, v létě lze použít nádobu s chladnou vodou nebo napuštěný dřez. Jakmile dostatečně vychladne, umístěte ho do lednice.
Nikdy ho opakovaně neohřívejte
Ačkoli by se mohlo zdát, že uvedením něčeho do varu zabijete bakterie v něm a nehrozí tedy žádná další rizika, u vývaru to takto nefunguje. Pokud ho znovu ohřejete, riskujete, že velmi rychle zkysne. Proto si vždy čistou naběračkou odeberte jen takové množství vývaru, které právě potřebujete, a použijte ho. Zbytek nechte v lednici.