Kuřecí řízky trochu jinak - postup přípravy
Řízky, ať už vepřové, telecí nebo kuřecí, patří ke klasickým jídlům české kuchyně a asi nenajdeme člověka, kterému by nechutnaly. Většina z nás připravuje řízky tradičním způsobem, který se v rodinách předává z generace na generaci, tedy obalením masa v trojobalu neboli v mouce, vejcích a strouhance. Mimochodem tento způsob přípravy řízků pochází již z dob Rakouska-Uherska. My vám ale dneska přinášíme tento recept ozvláštněný o jednu ingredienci, která se ale velmi pozitivně projeví na chuti řízků.
Ingredience
Jak si připravit maso?
Nejprve samozřejmě vepřovou kotletu nakrájíme na plátky, které následně omyjeme ve studené vodě a důkladně osušíme, například papírovými utěrkami či ubrousky. Takto osušené maso přikryjeme igelitovým sáčkem nebo potravinovou fólií a přes ně maso naklepeme. Igelitový sáček či fólie totiž maso ochrání, a při klepání tak nedojde k jeho případnému potrhání. Následně každý plátek pokapeme citronovou šťávou, osolíme a opepříme.
Nyní přichází na řadu trojobal. Připravíme si tři misky, do první nasypeme mouku, do druhé vložíme vajíčko se zelenými bylinkami a majonézou, vše pořádně promícháme. Pokud jde o množství majonézy, na čtyři porce řízků se doporučují asi dvě polévkové lžíce majonézy. Do poslední misky nasypeme strouhanku.
Jak postupovat při obalování a smažení?
Obalení řízků je velmi snadné, každý pátek vložíme nejprve do mouky, následně do vajíčka s majonézou a bylinkami a nakonec do strouhanky. Pokud jde o správné smažení, vepřové řízky je nejlepší smažit na sádle, které jim dodá lahodnou chuť. Každý řízek smažíme na pánvi s rozpáleným sádlem z každé strany po dobu několika minut. Následně necháme z řízků přebytečný tuk okapat či ho otřeme pomocí papírových utěrek. S čím řízky konzumovat už necháme na vás.