Nekonzumujete slaninu, protože je tučná? Přečtěte si několik příznivých účinků, které její tuk přináší - postup přípravy
Mnoho lidí nekonzumuje slaninu, protože se jeví jako příliš tučná. A tuk znamená pro některé jedince nezdravou potravinu. My vás však přesvědčíme o tom, že sníst čas od času kousek slaniny není zdaleka nebezpečné. Naopak celá řada odborníků tuto konzumaci doporučuje.
Jaké látky tuk ve slanině obsahuje a jak příznivě ovlivňují naše zdraví?
Nyní si pojďme představit složení tuku a jeho působení na lidský organismus:
Vitamín D: je jednou z hlavních složek tuku ve slanině. Posiluje kostní tkáň, zlepšuje vstřebávání vápníku a fosforu a má vliv na produkci některých hormonů v těle.
Cholin: se podílí na regulaci hladiny inzulínu. Také dokáže ochránit játra před onemocněními a jeho nejdůležitější funkcí je podpora paměti a mozku obecně.
Omega-3-mastné kyseliny: ty se zase podílí na zlepšení cholesterolu v krvi.
Kromě jiného je ve slanině mnoho dalších cenných vitamínů (A, E, PP, C a B) a minerálních látek (např. draslík, hořčík, sodík).
Jak si připravit domácí slaninu bez nutnosti uzení?
Na závěr pro vás máme perfektní tip na domácí slaninu, kterou si zamilujete. Potřebovat budete:
- – větší vepřový bok: 1 ks
- – mořskou sůl: ¼ kg
- – krupicový cukr: ¼ kg
- – mletý černý pepř: 5 až 6 g
Pokud kupujete bok s kostí, odstraňte ji. Kůži na povrchu však ponechejte. Posléze si v misce smíchejte sůl s cukrem a pepřem.
Směs naneste na bůček, tak abyste pokryli celý povrch. Nyní maso umístěte do plastové misky a pečlivě uzavřete víčkem. Nádobu dejte do lednice na 24 hodin.
Po této době misku otevřete, odlijte tekutinu a opět bok obalte. Tentokrát však pouze v soli a opět vložte do chladničky. Takto opakujte proces asi pět až sedm dní v kuse.
Nakonec slaninu vyjměte, zavažte kolem ní potravinový provázek a pověste ji třeba do předsíně (musí být chladnější místnost do 15 °C). Zde sušte maso po dobu deseti až čtrnácti dnů. A nakonec si pochutnejte na neskonalé dobrotě, která je i zdravá!