Oblíbené recepty

Nemáte žádné oblíbené recepty

Užitečné odkazy

Sladký kynutý pletenec s náplní ze švestkových povidel

4,0
Komentáře Komentáře
čas přípravy Příprava: 90 minut
čas vaření Vaření: 45 minut

Sladký kynutý pletenec s náplní ze švestkových povidel - postup přípravy

Zjistěte, co před námi pekárny tají. Profesionální sladké pečivo nemusí být nijak komplikované. Ba právě naopak. Připravte si doma báječný pletenec s povidly, který je jako stvořený na svačinu do školy či do práce.

Ingredience pro:
10 porcí

Ingredience

Kuchařka
Kuchařka: Vlastimila Kovaříková

Do misky nalijte teplou vodu (nesmí být horká), rozdrobte do ní čerstvé droždí, přidejte 40 gramů cukru a půl čajové lžičky soli a vše důkladně rozmíchejte.
Ke směsi přidejte vanilkový extrakt, 300 gramů hladké mouky, změklé máslo a nejlépe ručně, případně elektrickým hnětačem zadělejte hutné těsto. V případě potřeby můžete přisypat trochu hladké mouky.

Když získáte soudržnou hmotu, vyhoďte ji na pomoučněnou pracovní plochu a ručně hněťte, dokud nezískáte pružné, pevné a nelepivé těsto. Zformujte z něho kouli, vložte ji na talířek, zakryjte jej potravinářskou fólií a čistou bavlněnou utěrkou a nechte v teple kynout asi 10 minut.

Vykynuté těsto položte na lehce pomoučněný vál, jemně rukou propracujte a vyválejte ho válečkem na tenkou kulatou placku. Kráječem na pizzu ji nakrojte na tři díly, které ale nechte na vrchní straně spojené.

Každý plát namažte vrstvou švestkových povidel tak, aby okraje zůstaly volné, přehněte je k sobě a zamačkejte kolem náplně do tří silných pruhů. Spoje důkladně upevněte, aby se nerozbalovaly.

Stiskněte k sobě také konec, u kterého se pruhy sbíhají dohromady, a upleťte z plněného těsta jednoduchý copánek. Když dojdete až na konec, spojte všechny tři pruhy k sobě a velmi pevně je zamačkejte. Oba konce pletence ohrňte nahoru a přimáčkněte je tak, abyste je ještě lépe zajistili proti rozplétání.

Dostatečně velký plech vymažte rostlinným olejem a položte na něj pletenec. Zakryjte ho fólií a utěrkou a nechte 30 až 40 minut odstát a vykynout.

V misce rozšlehejte jedno vajíčko a silikonovou štětkou jím pomažte celý povrch vykynutého pletence. Pokud chcete, posypejte ho před pečením cukrem a vložte do trouby vyhřáté na 180 °C po dobu 40 až 45 minut.

Po dopečení nechte vychladnout a podávejte.

Video postup krok za krokem

Jiřina Burdová šéfredaktorka receptů